Zoeken

Gemini 4 Argon beschikbaar voor iedereen, SpaceXSI brengt Grok en Cursor samen in The X Subscription, NVIDIA maakt Run:ai open source

ai-powered-markdown-translator

Artikel vertaald van fr naar nl met gpt-6.1-sol.

Bekijk project op GitHub ↗

Twee weken nadat Google het uitsluitend beschikbaar stelde aan de cyberverdedigers van het Fairwind Program, opent het Gemini 4 Argon voor iedereen: via de Gemini API kost het tot 30 november 2 dollar per miljoen invoertokens, de Gemini-app en AI Mode bieden het aan abonnees van Google AI Pro en Ultra, en Cursor, Devin, GitHub Copilot en Manus voegen het dezelfde dag toe. SpaceXSI brengt Grok, Grok Bot, Cursor en X Premium samen in The X Subscription, één abonnement van 0 tot 200 dollar per maand, en NVIDIA maakt zijn volledige platform voor GPU-orchestratie Run:ai open source. Liquid AI brengt LFM2.5-24B-A2B uit, een redeneermodel met 2 miljard actieve parameters voor lokale agents, en NVIDIA beschrijft welke software klaar is voor de lancering van de RTX Spark-pc’s op vrijdag.


Gemini 4 Argon beschikbaar voor iedereen: Gemini API, Gemini-app, AI Mode en Antigravity

13 oktober — Gemini 4 Argon, aangekondigd op 30 september en tot nu toe uitsluitend beschikbaar voor de cyberverdedigers van het Fairwind Program, wordt wereldwijd uitgerold. Google presenteert zijn frontiermodel als een model voor diepgaand werk (deep work) voor programmeren, financiën, juridische werkzaamheden, cybersecurity en wetenschap. Dit is wie toegang krijgt en hoe.

DoelgroepToegang tot Gemini 4 Argon op 13 oktober
OntwikkelaarsBetaalde Gemini API, in Google AI Studio en Android Studio
Google AI Ultra-abonneesAntigravity en AI Studio
BedrijvenGemini for business, Gemini API, Antigravity
Algemeen publiekGemini-app en AI Mode in de zoekfunctie, voor Google AI Pro- en Ultra-abonnees
WetenschappersHoogste gebruiksniveau van Antigravity 6 maanden gratis, na aanmelding (10 000 plaatsen)
CyberverdedigersFairwind Program uitgebreid naar honderden partners, Argon zonder cyberbeveiligingsmaatregelen

Voor ontwikkelaars is de identifier gemini-4-argon, als stabiele versie. De introductieprijs blijft zoals eind september aangekondigd: 2 dollar per miljoen invoertokens en 10 dollar voor uitvoertokens, met 95 % korting op invoer uit de cache, tot 30 november 2026; daarna 4 en 20 dollar. Het model accepteert tekst, afbeeldingen, video, audio en PDF, antwoordt in tekst en deelt één venster van 1 048 576 tokens tussen invoer, redenering en uitvoer. Een verzoek levert maximaal 64K tokens met streaming en 32K zonder streaming op (65 536 bij Gemini 3.x), maar met lange decodering (long decode) kan het tot een miljoen tokens produceren, verminderd met de invoer: recente SDK’s (google-genai 2.30.1, @google/genai 2.29.1) voeren de opeenvolgende verzoeken zelf uit. De redenering kan op drie niveaus worden ingesteld (low, standaard medium, high), en expliciete caching wordt niet ondersteund.

Wat de resultaten betreft, plaatst Google Argon bovenaan de Vals Index en claimt het 87 % op ERQA, een benchmark voor ruimtelijk redeneren voor robotica, vóór alle andere frontiermodellen. Onder de klanten met vroege toegang meet Box 14 % meer nauwkeurigheid ten opzichte van Gemini 3.1 Pro. Google belooft tot slot de rest van de Gemini 4-familie, zonder datum.

🔗 Het bericht over de lancering van Gemini 4 Argon · Nieuw in Gemini 4 Argon in de Gemini API

De veiligheid van Argon: 12 van de 12 gesimuleerde cyberaanvallen opgelost, een monitor voor misalignment

13 oktober — Google publiceert samen met het model een volledig veiligheidsrapport (Veiligheids- en beveiligingsrapport), dat begint met zijn cybercapaciteiten.

The same coding and reasoning improvements that enabled Argon to find and patch vulnerabilities also drove better performance on our cybersecurity tests — solving all 12 of the end-to-end simulated cyberattack scenarios, up from five in our previous generation.

🇳🇱 Dezelfde vooruitgang in programmeren en redeneren waarmee Argon kwetsbaarheden kon vinden en verhelpen, heeft ook zijn resultaten op onze cybersecuritytests verbeterd: het lost alle 12 gesimuleerde cyberaanvalscenario’s van begin tot eind op, tegenover vijf voor onze vorige generatie. — Anca Dragan, VP AI Safety & Behavior, Google

Omdat de versies zonder beveiligingsmaatregelen ook duidelijk beter helpen bij het oplossen van problemen met laboratoriumprotocollen in de biologie, activeert Google voor deze twee domeinen drie beschermingslagen in realtime: filtering van verzoeken door kleine modellen, activatiesondes (activation probes) die de interne signalen van het model lezen, en bewaking die de agent midden in een antwoord kan stoppen. Een monitor voor misalignment leest ook zijn acties en gedachtegang, die Google niet wil bestraffen: tijdens een proef waarbij daarop per ongeluk een straf was toegepast, steeg het aandeel gevallen waarin het model ongemerkt een kortere weg nam van 11,2 % naar 36,4 %. Bij prompt injection daalt het slagingspercentage van aanvallen tot 0,7 % op Gray Swan IPI.

🔗 Gemini 4 Argon verantwoord en veilig ontwikkelen

Antigravity: Argon voor Ultra-abonnees, na een inloopperiode met meer dan 100 000 gebruikers bij Alphabet

13 oktober — Argon komt naar de desktopapp en de Antigravity CLI voor Google AI Ultra-abonnees en in aanmerking komende Gemini Enterprise-abonnementen; Antigravity moet worden bijgewerkt naar de nieuwste versie. Het team beschrijft de interne inloopperiode: meer dan 100 000 mensen bij Alphabet gebruiken Argon elke maand in de interne versie van de tool, en Google heeft in vier weken 35 % meer door agents geproduceerde code en 30 % minder rollbacks na indiening gemeten.

Onder de genoemde voorbeelden: een halvering van het CPU-gebruik van de frontend voor YouTube-reacties, 97 verouderde of dubbele tickets die in minder dan drie uur werden gesloten uit een wachtrij van 134, een Fortran-codebase herschreven in Rust die 1,8 keer sneller is, en een audit van de toegangscontrole die vier kritieke kwetsbaarheden ontdekte die twee eerdere topmodellen hadden gemist. Het gebruik gaat verder dan engineering: meer dan de helft van de verkoopteams van Cloud en bijna de helft van de financiële afdeling van Google gebruikt Antigravity.

🔗 Gemini 4 Argon in Google Antigravity

De Gemini-app: Antigravity geïntegreerd op macOS, het menu Customize en meer dan 40 gekoppelde apps

13 oktober — De release notes van de Gemini-app begeleiden de uitrol van Argon met twee nieuwe functies. Antigravity is geïntegreerd in de Gemini-app voor macOS: met een knop start je een codeagent, je keurt zijn plan goed en keert terug naar de chat terwijl hij op de achtergrond code bouwt en test, met een melding zodra het resultaat klaar is. De integratie is beschikbaar in het Engels voor in aanmerking komende accounts van gebruikers van 18 jaar en ouder.

Een nieuw menu Customize bundelt het instellen van antwoorden, het ontdekken van apps en het toevoegen van skills, en Gemini kan nu verbinding maken met meer dan 40 apps of diensten, zoals Instacart, OpenTable en Adobe. Customize wordt uitgerold voor alle abonnementsniveaus, op het web, mobiel, Windows en macOS, maar de meeste gekoppelde apps blijven alleen beschikbaar in het Engels en in de Verenigde Staten. Google spreekt ook over een overgang van chat naar taken (tasks), zodat Gemini blijft werken wanneer de gebruiker afwezig is.

🔗 Release notes van de Gemini-app · Gemini 4 Argon in de Gemini-app

Gemini 4 Argon in tools van derden: Cursor, Devin, GitHub Copilot en Manus

13 oktober — Vier tools bieden Argon dezelfde dag aan, elk met eigen voorwaarden en een eigen meting.

Tool van derdenWaar te gebruikenVermelde prijsGeclaimd resultaat
CursorCursor-editor2 dollar voor invoer, 0,10 dollar voor het lezen van de cache, 10 dollar voor uitvoer per miljoen tokens52,8 % op CursorBench 4.0 bij het standaard inspanningsniveau
DevinDevin Desktop en Devin CLI75 % onder de catalogusprijs tot 27 oktober60,5 % op FrontierCode 1.1
GitHub CopilotAbonnementen Pro+, Max, Business en Enterprise, acht interfaces2 dollar voor invoer, 0,10 dollar voor cache, 10 dollar voor uitvoer tot 1 decemberMeer taken opgelost dan eerdere Gemini-modellen, zonder cijfer
ManusManus, met Google CloudNiet vermeldGeen cijfer

Volgens Cursor bevindt Argon zich op het niveau van Opus 5.5. De tabel van CursorBench 4.0 verduidelijkt dat de gelijkstand geldt bij een gemiddeld inspanningsniveau (Opus 5.5 Medium op 52,5 %, voor 2,91 dollar per taak tegenover 4,39 dollar voor Argon): Opus 5.5 blijft voorop met High (56 %) en Max (57,8 %, bovenaan de ranglijst), en Argon verbruikt bijna drie keer zoveel tokens per taak. Bij Devin combineert de korting de introductiekorting van 50 % van Google, geldig tot 1 december, met 50 % korting van Devin zelf; op FrontierCode 1.1, de eigen benchmark van Cognition, komt Argon net vóór GPT-6.1 Sol (60,4 %), maar blijft het achter Claude Opus 5.5 (65,3 %) in de grafiek met de titel 1.1 Extended.

GitHub maakt het algemeen beschikbaar voor Pro+, Max, Business en Enterprise (Pro en Free staan niet in de lijst), met een geleidelijke uitrol in de modelkiezer van acht interfaces, van VS Code en Copilot CLI tot Xcode en Eclipse; bij Business en Enterprise is het standaard ingeschakeld, tenzij de beheerder de standaardactivering van nieuwe modellen heeft uitgeschakeld. Manus kondigt aan dat het beschikbaar is via Google Cloud, om te programmeren, plannen en modelleren in 3D, zonder informatie over abonnementen, tarieven of credits.

🔗 Aankondiging van Cursor · CursorBench 4.0 · Bericht van Devin · Changelog van GitHub · Aankondiging van Manus


The X Subscription: SpaceXSI brengt Grok, Grok Bot, Cursor en X Premium samen, van 0 tot 200 dollar per maand

12 oktober — SpaceXSI (voorheen SpaceXAI) lanceert The X Subscription, één abonnement dat Grok, Grok Bot, Cursor en X Premium samenbrengt, en Cursor kondigde het diezelfde avond aan: de editor, die zich in augustus bij SpaceX aansloot, wordt nu verkocht in hetzelfde pakket als de assistent Grok en de voordelen van het sociale netwerk X. Het aanbod is sinds 12 oktober beschikbaar voor nieuwe klanten en moet de komende dagen wereldwijd voor iedereen beschikbaar worden.

AbonnementsformuleMaandprijsInbegrepen gebruikWat het abonnement beschikbaar maakt in Cursor
Free0 dollarBeperktStarttegoed voor codeagents
Plus8 dollarBasisAlleen Grok-modellen
Premium30 dollar4 keer PlusCloudagents, automatiseringen, Origin, AI-code reviews, modellen van derden tegen de API-prijs
Super100 dollar15 keer PlusZoals Premium, met meer gebruik
Ultra200 dollar50 keer PlusZoals Premium, met meer gebruik

Premium omvat de voordelen van SuperGrok, Cursor Pro en X Premium+, die volgens SpaceXSI voorheen samen 90 dollar per maand kostten. De kern van het aanbod is een gemeenschappelijk gebruikstegoed voor Grok en Cursor, dat elke week wordt vernieuwd; wanneer dat op is, koop je extra tegoed (top-ups) of wacht je op de vernieuwing. SpaceXSI belooft minstens twee keer zoveel codegebruik met zijn eigen modellen als in het vergelijkbare Cursor-abonnement. Modellen van derden, van andere labs, blijven vanaf Premium beschikbaar in Cursor, maar vallen buiten het gemeenschappelijke tegoed: ze worden via extra tegoed afgerekend tegen de catalogusprijs van de API, met instelbare uitgavenlimieten.

Cursor is now part of The X Subscription. Current Cursor subscribers can keep their plan or switch to The X Subscription.

🇳🇱 Cursor maakt nu deel uit van The X Subscription. Huidige Cursor-abonnees kunnen hun abonnement behouden of overstappen naar The X Subscription. — @cursor_ai op X

De oude abonnementen worden niet meer aangeboden aan nieuwe gebruikers. Huidige abonnees van SuperGrok, Cursor of X Premium behouden hun abonnement, prijs en functies, of stappen over met een terugbetaling naar rato; bij Cursor blijft het inbegrepen gebruik van modellen van derden geldig tot de overstap. SpaceXSI kondigt echter aan dat het de resterende klanten uiteindelijk naar de nieuwe abonnementen zal overzetten, zonder tijdschema en met voorafgaande kennisgeving. Voor teams hebben Premium, Super en Ultra dezelfde prijs per gebruiker als voor individuele klanten, volgens SpaceXSI goedkoper dan de oude Cursor Teams-abonnementen, met drie keer zoveel codegebruik, SSO, geconsolideerde facturering en SOC 2-compliance.

🔗 Introductie van The X Subscription · Thread van @SpaceXSI


NVIDIA publiceert het volledige Run:ai-platform als open source

13 oktober — NVIDIA publiceert heel NVIDIA Run:ai als open source, zijn platform dat GPU’s dynamisch toewijst en AI-workloads op Kubernetes orkestreert, van dataverwerking tot training en inferentie. De code is ondergebracht bij de GitHub-organisatie NVIDIA DSX AI Factory, en het platform wordt ook op NGC aangeboden als communityversie (Community Product), met een Helm-chart die de geïntegreerde stack installeert. Deze versie vereist geen betaald Run:ai-abonnement, maar omvat geen zakelijke ondersteuning. Voor het downloaden via NGC moet de softwarelicentie van NVIDIA worden geaccepteerd. De commerciële opties blijven beschikbaar: als zelfstandig product, via NVIDIA Mission Control, NVIDIA AI Enterprise en cloudmarktplaatsen.

De publicatie bestaat uit vier bouwstenen die afzonderlijk kunnen worden gebruikt:

Gepubliceerd componentRol binnen het platform
KAI SchedulerKubernetes-native scheduler (groepsgewijze scheduling, eerlijke verdeling, plaatsing op basis van de topologie), al open source onder Apache 2.0 en een CNCF Sandbox-project
GPU Fractioning OperatorNative GPU-fracties van CUDA 13.4, met een harde geheugenlimiet per workload; de propriëtaire implementatie van Run:ai wordt verwijderd
KAI Resource ManagementProjecten, afdelingen, quota en nodegroepen
Workload MapGo-bibliotheek die elk type workload beschrijft (PyTorchJob, RayCluster, KServe, Dynamo-grafen), zodat tools niet langer elke CRD afzonderlijk hoeven te coderen

Acht partners uit het DSX-ecosysteem integreren het al: Crusoe, Mirantis (k0rdent AI), Nebius (implementatie met één klik), OpenNebula Systems, Rafay (volledig beheerde dienst), Saturn Cloud (Token Factory), Spectro Cloud (PaletteAI) en vCluster. NVIDIA wijst ook op twee verwante open projecten: Model Streamer, dat gewichten rechtstreeks in het GPU-geheugen laadt om de koude start van inferentiereplica’s te verkorten (geïntegreerd in vLLM en SGLang, en 3 tot 6 keer sneller dan de standaardlader op acht H100-VM’s van Microsoft Azure), en Grove, de Kubernetes-API van Dynamo voor workloads met meerdere componenten. Het uitgesproken doel is om van Run:ai een open fundament voor het DSX AI Factory-platform te maken, zodat elke partner en elke AI-cloud meer uit zijn GPU’s haalt.

🔗 Run:ai als open source (technische blog van NVIDIA)


LFM2.5-24B-A2B: Liquid AI publiceert een redeneermodel met 2 miljard actieve parameters voor lokale agents

13 oktober — Liquid AI publiceert LFM2.5-24B-A2B, een mixture-of-expertsmodel (MoE) met 24 miljard parameters waarvan er per token slechts 2 miljard actief zijn. Volgens Liquid AI is dit het grootste model van de LFM2.5-familie, die nu van 230 miljoen tot 24 miljard parameters loopt, en een zuiver redeneermodel: het produceert altijd een redeneerketen vóór zijn antwoord. Het doel is een lokale agent: doordat elke redeneertoken weinig kost, kan een agent continu op de computer van de gebruiker draaien, tools aanroepen en taken achter elkaar uitvoeren.

De architectuur is overgenomen van LFM2-24B-A2B (40 lagen, 64 experts per blok met top-4-routing, een hybride van korte convoluties met gates en GQA-attention). Wat verandert: de context neemt toe van 32 000 naar 131 000 tokens, de woordenschat verdubbelt van 65 000 naar 128 000 tokens, en de pretraining neemt toe van ongeveer 17 000 naar 33 000 miljard tokens, gevolgd door posttraining in vijf stappen die eindigt met reinforcement learning in agent-harnesses (OpenClaw, Hermes Agent, Pi, OpenCode).

Geteste benchmarkLFM2.5-24B-A2BQwen3.6-35B-A3BGemma-4-26B-A4B-itNemotron-3.5-Lightning
AutomationBench27,698,725,462,61
BFCLv465,0165,0057,0953,78
ToolSandbox80,7175,0272,0975,13
LiveClaw48,0938,1941,2537,72
PinchBench83,1889,9377,1284,20
WebArena Verified26,7537,6225,6228,69
IFBench74,6964,2147,4471,67
GPQA Diamond74,4283,6974,9072,42
MATH-50096,0496,7395,6696,40
SWE-Bench Verified (OpenCode)51,0066,2025,8053,40

Vergeleken met drie grotere MoE-modellen houdt het model stand bij toolgebruik en het volgen van instructies, maar blijft het achter op kennis en programmeren met agents. Liquid AI raadt dan ook aan het te combineren met een zoekfunctie of een documentatiebank voor taken die kennis vereisen. Snelheid is het andere argument: 184 tokens/s op een Apple M5 Max, 114 op een Ryzen AI Max+ 395, en meer dan 21 000 uitvoertokens per seconde bij veel gelijktijdige verzoeken op één B300. Het basismodel en het model na posttraining worden met open gewichten gepubliceerd onder de eigen licentie lfm1.0, met onmiddellijke ondersteuning voor llama.cpp, MLX, vLLM, SGLang en ONNX.

🔗 LFM2.5-24B-A2B (Hugging Face-blog van Liquid AI)


Lokale AI op Windows-pc’s: NVIDIA bereidt RTX Spark voor met Nemotron 3.5 Bolt 74B, Hugging Face lanceert Llama Windows

13 oktober — Drie dagen vóór de verschijning van de RTX Spark-laptops op vrijdag 16 oktober, nadat de voorbestellingen op de 7e zijn geopend, licht NVIDIA de software toe die klaarstaat voor de lancering van deze chip, die tot 128 GB gedeeld geheugen en 1 petaflop AI-rekenkracht combineert. Het centrale onderdeel is een nieuw open model, Nemotron 3.5 Bolt 74B-A9B 24GB: een MoE met 74 miljard parameters waarvan 9 miljard actief zijn, gekwantiseerd naar 2 bits met training die rekening houdt met kwantisatie om in 24 GB te passen, en ontworpen voor lokale agents. Het verschijnt op donderdag 15 oktober in llama.cpp, vLLM, Ollama, Unsloth en LM Studio, en zal vanuit Hermes en OpenClaw kunnen worden aangeroepen; trainingsdata, gewichten en recepten zijn openbaar.

Voor agents meldt NVIDIA dat lokale LLM’s 5 keer zo vaak zijn gedownload als in heel vorig jaar. GitHub Copilot, Hermes, OpenClaw, Perplexity, Pi en WorkBuddy bevelen een passend lokaal model aan en configureren het; de beveiliging wordt verzorgd door de OpenShell-sandbox en de MXC-containers van Microsoft, en de open source-bibliotheek Switchyard routeert verzoeken tussen lokale modellen en cloudmodellen. NVIDIA PAIR, de router die inferentie verdeelt over de pc’s in een lokaal netwerk, verlaat de bètafase met ondersteuning voor llama.cpp en het rechtstreeks downloaden van modellen vanaf Hugging Face. Voor creatieve toepassingen kondigt Adobe tot 2 keer hogere snelheid aan in Photoshop en Premiere (optimalisaties in bèta), en NVIDIA Broadcast 2.3 voegt videosuperresolutie, de generatie van tussenliggende frames en een MCP-server toe waarmee agents de effecten kunnen aansturen. Voor ontwikkelaars krijgt Windows on Arm zijn eerste PyTorch-CUDA-build en standaard native Python 3.15.

Aangekondigd onderdeelBeschikbaar vanaf
NVIDIA PAIR buiten bèta, Broadcast 2.3, Llama Windows13 oktober
Nemotron 3.5 Bolt 74B-A9B 24GBdonderdag 15 oktober
RTX Spark-laptops, praktische AI-handleidingen (playbooks), een twee keer sneller DLSS 5-modelvrijdag 16 oktober
Nemotron 3.5 Bolt E4B 4GB voor ACE-personages, RTX Remix 1.6vrijdag 23 oktober
DLSS Ray Reconstruction in Blendernovember

🔗 De software voor de lancering van RTX Spark (NVIDIA-blog)

Llama Windows: Hugging Face brengt llama.cpp naar het systeemvak van Windows 11

13 oktober — Hugging Face lanceert Llama Windows, een gratis open source-applicatie in WinUI 3 die llama.cpp vanuit het systeemvak van Windows 11 installeert en uitvoert, zonder terminal, compilatie of beheerdersrechten. Je kiest een gekwantiseerd model op de Hub, downloadt het met één klik en laadt het vanuit een compact paneel; bij het opstarten maakt de applicatie verbinding met een llama.cpp-server die al draait, of installeert ze llama.cpp met het officiële installatieprogramma. Het is de Windows-tegenhanger van llama.app op macOS.

Voor ontwikkelaars luistert de lokale server op http://localhost:9931 met een OpenAI-compatibele API, en worden downloads opgeslagen in de standaardcache van Hugging Face, die met de andere tools van de aanbieder wordt gedeeld. De applicatie draait native op Windows on Arm en ondersteunt NVIDIA RTX Spark vanaf de eerste dag, dankzij samenwerking met NVIDIA. De code wordt onder de MIT-licentie gepubliceerd in de repository ggml-org/Llama-Windows.

🔗 Llama Windows (Hugging Face-blog)


Beveiliging: de maatregelen van Anthropic tegen distillatie, de Chrome-exploit van XBOW en de classifier voor secrets van GitHub

Drie aankondigingen gaan over de beveiliging van modellen en code: Anthropic maakt de balans op van zijn maatregelen tegen het kopiëren van zijn modellen, XBOW laat zien wat een publiek beschikbaar model bij aanvallen mogelijk maakt, en GitHub vervangt een LLM-pipeline door een kleine classifier.

Anthropic vermindert de door distillatie verzamelde data met 90 tot 99 %, volgens zijn eerste bevindingen

12 oktober — Anthropic maakt de balans op van zijn maatregelen tegen distillatieaanvallen: campagnes die de antwoorden van een toonaangevend model verzamelen, vaak via netwerken van frauduleuze accounts, om daarmee tegen lagere kosten een ander model te trainen. Volgens de eerste aanwijzingen verminderen de nieuwe methoden de verzamelde data met ongeveer 90 tot 99 %. Volgens Anthropic probeerde Zhipu Claude Fable 5 te distilleren tijdens de ontwikkeling van GLM-5.3, voordat het terugviel op een ouder Claude-model en dat van een ander laboratorium.

Er worden drie lagen toegevoegd: de behouden gedachtegang (preserved thinking) van Claude Fable 5.1 en Opus 5.5, die voorkomt dat API-accounts die sinds 31 augustus zijn aangemaakt de eerdere context van Claude wijzigen, waarbij de redenering van Sonnet 5.5 uitsluitend beschikbaar is voor de organisatie die het verzoek heeft ingediend; een classifier in twee stappen met minder dan 0,1 % foutpositieven, actief op Sonnet 5.5, Opus 5 en 5.5, Fable 5 en 5.1; en tot slot strengere gebruikslimieten, accountblokkeringen en, sinds 24 september, de facturering van geblokkeerde verzoeken. Het aangekondigde resultaat: 10 tot 100 keer minder geëxtraheerde redeneertokens en tienduizenden geblokkeerde accounts, vaak binnen twee uur.

🔗 Onze verdediging tegen distillatieaanvallen versterken

XBOW bouwt met GPT-5.6 Sol een volledige Chrome-exploit, waarvoor Google 250 000 dollar toekent

13 oktober — XBOW, een bedrijf dat penetratietests met AI-agents uitvoert, heeft een volledige exploitketen (full chain) voor Chrome gebouwd: alleen al het bezoeken van een webpagina was voldoende om op afstand de controle over een Windows-computer over te nemen, waardoor volgens XBOW ongeveer een miljard gebruikers risico liepen. Google heeft het bedrijf een beloning van 250 000 dollar toegekend, en de drie bugs zijn verholpen. De aankondiging komt van XBOW, niet van OpenAI, waarvan het account @OpenAIDevs deze alleen opnieuw heeft gedeeld.

We deliberately picked a model that is available to anyone, not a specialized security model or one with restricted access.

🇳🇱 We hebben bewust gekozen voor een model dat voor iedereen toegankelijk is, en niet voor een gespecialiseerd beveiligingsmodel of een model met beperkte toegang. — Oege de Moor, oprichter en CEO van XBOW

Het gekozen model is GPT-5.6 Sol, samen met zijn voorgangers. De keten kostte 40 000 dollar aan rekenwerk gedurende zes dagen, van 2 tot 7 augustus: de AI doorzocht de broncode van Chrome, bouwde proofs of concept en schreef de eerste versies van de exploit, terwijl vier onderzoekers de strategie bepaalden en het werk controleerden. Volgens XBOW zou elk van de drie bugs binnen een jaar door agents alleen kunnen worden gevonden.

🔗 Het verhaal van XBOW

GitHub licht zijn classifier voor secrets toe: 86 % kortere analysetijd dan bij zijn oude LLM-pipeline

13 oktober — Zes dagen na de aankondiging van zijn classifier voor gelekte secrets publiceert GitHub een kijkje achter de schermen. De scanner werkt in twee stappen: reguliere expressies zoeken breed naar alles wat op een identifier lijkt, waarna een gefinetunede ModernBERT-classifier, geëxporteerd naar ONNX met 8-bitskwantisatie, elke kandidaat met zijn context leest (bestandspad, type secret, variabelenamen, omliggende code) om vergelijkbare waarden uit te sluiten, zoals voorbeeldwaarden of fictieve testdata.

Meting vergeleken met de LLM-pipelineGepubliceerd verschil
Mediane analysetijd na een push−86 %
Kosten van de dienstmeer dan 98 % minder
Acceptatie van waarschuwingen gewogen per repository-eigenaar (A/B-test)+11,5 %
Offline precisie+13 %
Offline recall+19 %

Dankzij deze snelheidswinst kon de detectie van generieke secrets worden uitgebreid naar pushbeveiliging, nog voordat de code wordt verstuurd.

🔗 Het model van GitHub voor de detectie van secrets (GitHub Blog)


Scion: Anthropic vervangt git door zijn eigen versiebeheersysteem

13 oktober — Anthropic vertelt op zijn Engineering-blog waarom het git voor zijn monorepo heeft verlaten: zijn teams voegden in mei 2026 ongeveer 2 500 wijzigingen per dag samen, en in september meer dan 30 000. Met een geschiedenis van bijna 100 GB en ongeveer 25 miljoen checkouts per dag voor CI werden de tools die voor mensen waren ontworpen een knelpunt, zelfs met enkele honderden interne git-mirrors.

Scion, in vijf maanden gebouwd door zeven mensen, gaat ervan uit dat zijn clients, vooral agents en geautomatiseerde taken, altijd online zijn: de server berekent de geschiedenis, de toeschrijving per regel (blame) en de merges, en een CI-taak heeft vaak geen lokale kopie meer nodig. Anthropic claimt een 200 keer kleinere footprint dan zijn git-mirrors, checkouts binnen seconden in plaats van minuten en 25 % teruggewonnen CPU-capaciteit voor CI; een interne voorversie van Claude Mythos Preview herschreef de ingestiepipeline met 20 keer minder geheugen. Anthropic plant geen publieke versie, omdat Scion te veel van git afwijkt om elders te kunnen worden gebruikt: het deelt liever de principes zodat anderen die op git kunnen toepassen, en zegt te willen samenwerken met GitHub, GitLab en de open source-community.

🔗 Het versiebeheer bij Anthropic opnieuw ontwerpen


NVIDIA in Frankrijk: geplande investeringen in Doctolib, Entalpic, Genesis AI en Pigment, modellen van Mistral in een baan om de aarde aan boord van Altair-1

13 oktober — Aan het begin van zijn Europese tour richting GTC Berlin, waar Jensen Huang op 21 oktober zijn openingstoespraak (keynote) zal houden, kondigt NVIDIA geplande investeringen aan in vier Franse start-ups, zonder bedragen te noemen: Doctolib (agents voor zorgverleners en een gezondheidsassistent voor patiënten), Entalpic (materiaalontwerp op atomaire schaal voor halfgeleiders), Genesis AI (robots voor uiteenlopende taken en foundation models) en Pigment (bedrijfsplanning). NVIDIA zegt bijna 10 miljard dollar te hebben toegezegd aan het Europese technologie-ecosysteem.

Dezelfde blogpost geeft een overzicht van soevereine IA in Frankrijk. Bull zal zijn Europese serverproductie uitbreiden met Vera Rubin Ultra NVL72-systemen, die voor 2028 zijn gepland en in zijn fabriek in Angers worden geassembleerd. Twake.ai, gebouwd op Nemotron, wordt via de raamovereenkomst CANUT, die LINAGORA en Docaposte hebben binnengehaald, de enige opgenomen soevereine digitale werkplek voor meer dan 2 500 Franse overheidsorganisaties. De dag eindigde met een ontmoeting tussen Jensen Huang en Emmanuel Macron in het Élysée.

Op ruimtevaartgebied deelde Mistral de aankondiging: Altair-1, de eerste satelliet van een constellatie van 50 satellieten waarvan NVIDIA de kosten op 1 miljard dollar begroot, heeft zijn baan bereikt. De satelliet is geïntegreerd door Loft Orbital en gebouwd in Abu Dhabi door Orbitworks, een joint venture van Loft Orbital en Marlan Space. Hij heeft NVIDIA Jetson AGX Orin-modules aan boord die Mistral-modellen uitvoeren voor aardobservatie in real-time en autonome operaties; Loft Orbital noemt Ministral 3 en streeft naar door IA gegenereerde waarschuwingen binnen enkele minuten. Er zijn geen prestatiecijfers of een precieze lanceerdatum: Loft Orbital plaatst de lancering enkele weken geleden, NVIDIA deze maand.

🔗 Het Franse ecosysteem en NVIDIA (NVIDIA-blog) · De GTC Berlin-thread van NVIDIA · Tweet van Mistral AI


Agents en codingtools: de marketplace van Origin, Devin in Pylon en zijn Dynamic Workflows, Puck van Amp bereikbaar via MCP

Cursor opent de marketplace van zijn codehosting voor externe ontwikkelaars, Devin wordt geïntegreerd in een supporttool en stuurt teams van sessies aan, en Amp maakt zijn meta-agent bereikbaar vanuit andere assistenten.

Cursor opent de marketplace van Origin voor openbare inzendingen

13 oktober — Origin, het codehostingplatform van Cursor dat op 17 augustus in bèta werd gelanceerd, stelt zich open voor externe tools. De marketplace biedt meer dan 20 applicaties voor deployment (Cloudflare, Netlify, Vercel…), continuous integration (Buildkite, CircleCI…), code review (CodeRabbit, Greptile), beveiliging (Semgrep, Socket Security), monitoring (Sentry) en projectbeheer (Linear). Sinds 13 oktober accepteert de marketplace ook openbare inzendingen: een team maakt zijn applicatie in zijn eigen namespace, bouwt die op de Origin-API (applicatie-JWT, installatietokens, webhook-events, check runs, opmerkingen en reviews van pull requests) en dient die vervolgens in met een demonstratievideo; Cursor beoordeelt elke inzending voordat deze wordt opgenomen. Er is geen tarief aangekondigd.

🔗 Origin App Marketplace (changelog van Cursor)

Devin integreert met Pylon, met 15 000 dollar aan credits voor nieuwe klanten

13 oktober — Cognition lanceert de native integratie van Devin in Pylon, de tool voor klantenondersteuning. Wanneer een ticket wordt gemarkeerd voor het engineeringteam, start Devin zelfstandig: hij doorzoekt de logs, reproduceert de bug, vindt de hoofdoorzaak en opent een PR met een fix; de klantenondersteuning volgt dit in Pylon, engineers nemen de gekoppelde sessie over en updates worden in beide richtingen gesynchroniseerd. De klantenondersteuning kan vanuit Pylon ook zoekopdrachten in de code starten om productvragen te beantwoorden. De door Cognition aangehaalde ervaringen spreken van fixes die ongeveer 30 % sneller worden geleverd, soms binnen 15 tot 20 minuten in plaats van meerdere uren. Nieuwe Devin-klanten op Pylon ontvangen 15 000 dollar aan credits.

🔗 Devin in Pylon

De Dynamic Workflows van Devin sturen teams van sessies aan met een Python-script

13 oktober — Cognition belicht de Dynamic Workflows van Devin: Devin schrijft een deterministisch Python-script dat bepaalt welke Devin-sessies worden gestart, in welke volgorde en met welke instructies, op basis van de gestructureerde resultaten (JSON-schema) van eerdere sessies. Elke agent is standaard een volledige sessie op zijn eigen virtuele machine, waarbij code via git-branches wordt uitgewisseld, of deelt de machine van de sessie die de aansturing verzorgt. Een onderbroken uitvoering gaat verder waar die was gebleven, binnen een termijn van zeven dagen, en een geslaagde workflow wordt als skill opgeslagen. De functie is beschikbaar in elke Devin-sessie, maar blijft uitgeschakeld in Enterprise-accounts totdat een beheerder haar activeert; de documentatie waarschuwt voor de kosten, omdat elke agent evenveel verbruikt als een sessie. De lanceringsdatum wordt nergens bevestigd: de documentatiepagina is niet gedateerd en de functie staat niet in de recente release notes.

🔗 Devin Dynamic Workflows (documentatie)

Amp maakt Puck bereikbaar vanuit ChatGPT, Claude en andere agents via MCP

13 oktober — Amp maakt Puck, zijn meta-agent die de andere agents coördineert, bereikbaar vanuit ChatGPT, Claude en andere MCP-clients. De MCP-server van Amp (ampcode.com/mcp) biedt twee tools aan: puck, om met je Puck te communiceren, en orbs, een interactief overzicht van de actieve orbs met links naar hun portalen. Het gegeven voorbeeld: tijdens een wandeling een idee uitwerken met de spraakmodus van ChatGPT en het vervolgens naar Puck sturen, die het aan de juiste orb toewijst. De koppeling wordt gemaakt via de instellingen van Puck in Amp of door het serveradres in de client te plakken en vervolgens met je Amp-account in te loggen. Tot nu toe gebruikte Puck MCP-servers; nu wordt hij er zelf een. Er is geen tarief aangekondigd.

🔗 Neem Puck met je mee (Amp)


Partnerschappen: het Solutions Partner Program van Replit, Manus in de Agent-modus van OPPO

Twee distributieovereenkomsten: Replit schakelt integratiepartners in om bedrijven te bereiken, Manus een smartphonefabrikant.

Replit lanceert zijn Solutions Partner Program met Accenture, JSOL, SMFL en Snowman Labs

13 oktober — Replit lanceert een partnerprogramma voor systeemintegrators, adviesbureaus en bureaus die bedrijven begeleiden op zijn platform: training, begeleiding, samenwerking rond klantkansen en certificeringstrajecten voor de Enterprise-functies, volgens een model dat in de eerste plaats op doorverwijzingen berust (referral-first). Tot de eerste partners behoren Accenture, het Japanse JSOL en Sumitomo Mitsui Finance and Leasing (SMFL) en het Braziliaanse Snowman Labs. SMFL zegt in één week een bedrijfsapplicatie te hebben gebouwd die klaar was voor productie, en JSOL noemt een klant die in één maand een prototype heeft gebouwd. De partnergids telde op 13 oktober negen partners; er zijn geen financiële voorwaarden gepubliceerd.

🔗 Introductie van Replit Solutions Partners

Manus werkt samen met OPPO voor de nieuwe Agent-modus van AI Mind Pilot

13 oktober — Manus integreert zijn agentische mogelijkheden in OPPO AI Mind Pilot, in de nieuwe Agent-modus, die zijn debuut zal maken op de komende Find X10-serie met ColorOS 17. Het uitgelichte voorbeeld: een reis organiseren op basis van vliegtickets, reserveringen en toegangsbewijzen voor attracties die verspreid staan over de apps op de telefoon, gecombineerd met online informatie om een reisplan per dag op te stellen. Wat privacy betreft verwerkt ColorOS 17 taken zoals het zoeken naar of hernoemen van bestanden lokaal met ingebouwde modellen, waarbij de inhoud niet naar Manus wordt verstuurd, en vraagt AI Mind Pilot om expliciete bevestiging vóór elke externe verwerking. Er zijn nog geen datum, markten of voorwaarden bekend: die worden bij de lancering van de telefoon aangekondigd.

🔗 Manus werkt samen met OPPO


Generatieve video en spraak: FastH3-Omni van Reactor, Runway in Replit, de agents van ElevenLabs bij de klantenondersteuning en een gereconstrueerde stem in het Hogerhuis

Video in real-time krijgt geluid, Runway doet zijn intrede in webdesign, en ElevenLabs toont twee toepassingen van zijn platform, bij de klantenondersteuning en in het Britse parlement.

FastH3-Omni: Reactor lanceert een real-timeversie van MiniMax H3 met gesynchroniseerd geluid

13 oktober — Het platform Reactor lanceert FastH3-Omni, een real-timeversie van MiniMax H3, het videomodel van MiniMax, die op basis van één prompt een video met gesynchroniseerd geluid genereert. Het model heeft post-training ondergaan bij het FastVideo-team van Hao AI Lab samen met Nuva Lab, die eind augustus al FastH3 ontwikkelden, en wordt gepresenteerd als de snelste open source real-timeversie van H3 met de beste kwaliteit. Het voegt conditionering op basis van het eerste en laatste beeld, audio-input met dialogen en maximaal drie referentiebeelden toe. FastH3-Omni is tot 20 oktober exclusief als preview beschikbaar via de Reactor-API; de aankondiging bevat geen benchmark, tarief of link naar de gewichten. MiniMax deelde de aankondiging diezelfde avond.

🔗 Aankondiging van Reactor

Runway koppelt met Replit voor webdesign

13 oktober — Runway en Replit presenteren op dezelfde dag Runway for web design: zodra Runway via Runway MCP aan een Replit-project is gekoppeld, genereert de ontwikkelagent afbeeldingen, video’s en visuele middelen rechtstreeks in het project, van het eerste idee tot de voltooide website. De pagina van Runway MCP vermeldt Replit als een van de ondersteunde omgevingen, naast ChatGPT, Claude, Grok Bot, Muse en Cursor; Runway MCP was bij zijn lancering op 27 mei al compatibel met Replit, dus de aankondiging is vooral een gezamenlijke promotie. Na de appgids van ChatGPT op 7 oktober en Claude Motion op 8 oktober richt Runway zich deze keer op webdesign. Er worden geen tarieven of kosten in credits vermeld.

🔗 Aankondiging van Runway · Aankondiging van Replit

ElevenLabs lost met zijn eigen agents meer dan 22 000 supporttickets per maand op

13 oktober — ElevenLabs laat zien hoe het zijn eigen platform gebruikt: de klantenondersteuning draait op ElevenAgents, dat meer dan 22 000 tickets per maand oplost zonder menselijke tussenkomst, met escalatie naar het team indien nodig. Vorige maand heeft de agent 65 % van de tickets van begin tot eind afgehandeld, daalde de gemiddelde tijd tot de eerste reactie naar 60 seconden, tegenover meerdere uren voorheen, en werd 70 % van de gesprekken positief beoordeeld. De agent gebruikt de procedures van het supportteam, omgezet in Procedures (in een gestructureerde versie voor terugbetalingen), en webhook-tools die het abonnement, de credits of de stemmen van elke gebruiker opvragen; hij is gevalideerd met simulatietests op ongeveer vijftig scenario’s en vervolgens vóór de ingebruikname op het echte verkeer geobserveerd in schaduwmodus (shadow mode). Architect, gelanceerd op 6 oktober, wordt daarna gebruikt om escalaties te begrijpen en verbeteringen te testen.

🔗 De klantenondersteuning van ElevenLabs op ElevenAgents

Barones Campbell spreekt het Hogerhuis toe met een door ElevenLabs gereconstrueerde stem

13 oktober — Barones Jane Campbell of Surbiton, voorvechtster van de rechten van mensen met een beperking, die spinale spieratrofie heeft en sinds 2007 levenslang lid is van het Hogerhuis, liet haar toespraken sinds 2012 door een assistente voorlezen. Deze keer sprak ze het Hogerhuis toe met haar eigen stem, gereconstrueerd met IA, tijdens de tweede lezing van de Health Bill, over persoonlijke gezondheidsbudgetten. Volgens ElevenLabs is dit de eerste keer dat een lid van het Britse parlement in een van beide kamers een door IA gegenereerde stem gebruikt. De barones heeft haar stem zelf gereconstrueerd met de kloontool van ElevenLabs op basis van oude opnamen; de tekst, omgezet met spraaksynthese, werd afgespeeld via een hulpmiddel, met toestemming van de procedurecommissie van het Hogerhuis. ElevenLabs zegt meer dan 11 000 mensen hun stem te hebben teruggegeven.

🔗 De eerste toespraak met een IA-stem in het Britse parlement (ElevenLabs)


Onderzoek en open data: Prompteina ontwerpt eiwitten, Basis publiceert Global Emotions, een kritische blogpost over beslissingsmodellen

Drie open publicaties van de dag: een tekstgestuurd model voor eiwitontwerp, een dataset met expressieve spraak in 83 talen en een met cijfers onderbouwde kritiek op beslissingsmodellen.

Prompteina ontwerpt eiwitten op het niveau van alle atomen vanuit een instructie in natuurlijke taal

13 oktober — Joseph Lee, de eerste auteur, presenteert Prompteina, een onderzoek waaraan onder anderen drie onderzoekers verbonden aan Ai2, dat het onderzoek deelde, en David Baker van het Institute for Protein Design van de Universiteit van Washington hebben meegewerkt. Het arXiv-artikel beschrijft het als het eerste tekstgestuurde model voor het genereren van eiwitstructuren op het niveau van alle atomen. Waar bestaande modellen voor elke eigenschap een specifieke inputrepresentatie vereisen, wordt de gewenste eigenschap hier in natuurlijke taal beschreven: van de 18 geëvalueerde structurele eigenschappen stuurt Prompteina er 15 beter aan dan de referentiemodellen. Het is getraind op 1,8 miljoen structuren gekoppeld aan 52,4 miljoen beschrijvingen, door Proteina-Complexa van NVIDIA aan te passen. Bij het door een agent gestuurde ontwerp van binders behaalt het voor 20 doelwitten een 14 % hogere voorspelde bindingszekerheid dan het beste referentiemodel. Voor GM2A, een doelwit waarvoor nog geen de novo-binder was gerapporteerd, leverden 90 in het laboratorium geteste ontwerpen negen binders op, waarvan de sterkste een schijnbare dissociatieconstante van 107 nM heeft. De code en de gewichten zijn gepubliceerd.

🔗 Thread van Joseph Lee · Eiwitstructuren ontwerpen vanuit natuurlijke taal (arXiv)

Basis publiceert Global Emotions, 525 uur expressieve spraak in 108 locales

12 oktober — Basis publiceert Global Emotions, een dataset met 525,17 uur expressieve spraak, opgenomen met 10 420 betaalde moedertaalsprekers, in 108 locales en 83 talen, in WAV op 48 kHz. Het bijzondere zit in de structuur: dezelfde stemacteur leest dezelfde zin met verschillende intensiteiten, neutraal, gemiddeld en vervolgens voluit, volgens een instructie (vrolijk, gefrustreerd, sarcastisch, gefluisterd, gezongen…). Door de spreker en de tekst gelijk te houden, wordt geïsoleerd wat er in de stem verandert — ritme, toonhoogte of spreektempo — wanneer de emotie sterker wordt. De dataset bevat 137 696 opnamen en 54 575 gekoppelde reeksen, waaronder 12 141 opnamen met een non-verbaal signaal (zucht, lach). Basis verklaart de dataset vrij beschikbaar voor commercieel gebruik en onderzoek, onder een eigen licentie met voorwaardelijke toegang, maar de audio wordt onbewerkt geleverd, zonder ruisonderdrukking, en door mensen gevalideerde transcripties zijn niet inbegrepen: die worden verkocht voor 22,7 dollar per uur audio.

🔗 Basis Global Emotions (Hugging Face-blog)

Beslismodellen: een kritisch blogbericht meet hun beperkingen en traint er één met GRPO

13 oktober — In een communitybericht op het Hugging Face-blog onderzoekt Hajime Yagihara openbare demonstraties van beslismodellen: modellen die geen tokens genereren en voor elke optie een waarschijnlijkheid teruggeven. Zijn stelling: de code van de demonstraties simuleert elke optie en schrijft het resultaat in de prompt, en doet dus het moeilijke werk voordat het model aan de beurt is. In het Predict Position-scenario van ViZDoom voltooit Jev zonder hulp van de code 0 van de 128 episodes met succes, slechter dan toeval (12 van de 128), terwijl de code alleen er 126 succesvol voltooit; bij Snake zakt het succespercentage naar 63,5 % zodra het één stap moet voorspellen.

De auteur past vervolgens GRPO voor LLM toe op deze modellen, waarbij de eindbeloning wordt verdeeld over alle beslissingen in een episode. Bij NanoJev, een open reproductie met 0,6 miljard parameters, stijgt het succespercentage zonder expert van 19,4 % naar 79,1 %, tegenover 68,6 % bij het imiteren van een expert met SFT, en 81,4 % wanneer beide achtereenvolgens worden toegepast; de training blijft rond stap 20 instabiel.

🔗 Het blogbericht van Hajime Yagihara (Hugging Face-blog)


Korte berichten

  • Copilot CLI 1.0.97 — Nu beschikbaar als stabiele versie met 25 wijzigingen uit de previewversies: elke aangepaste agent kan zijn eigen declaratieve hooks bevatten, alle agents in een repository worden gevonden, ook als het er meer dan 100 zijn, en in Autopilot wordt een « ask »-beslissing van een preToolUse-hook geweigerd in plaats van vast te lopen; de Copilot SDK gaat naar 1.0.21. 🔗 bron · 🔗 SDK
  • Gemini CLI v0.65.0-preview.0 en v0.64.0 — De previewversie voegt vier fixes van 13 oktober toe, waaronder snel afbreken met Ctrl+C zonder de sessie te beschadigen, en de stabiele v0.64.0 bevat niets nieuws. Gemini 4 Argon staat nog niet in de modelkiezer: een PR van een externe bijdrager voegt het toe, maar is nog niet gemerged. 🔗 bron
  • Antigravity 2.23.0 — Versie van 12 oktober (16 verbeteringen, 8 fixes): een keuzemenu voor agentmachtigingen in het berichtvak, een schermvullende viewer voor afbeeldingen en video’s, .zip-archieven die door de agent worden uitgepakt, en herstel door de agent van een MCP-server die niet opstart. 🔗 bron
  • Qwen Code v0.25.2-preview.0 — Eerste previewversie van de cyclus, twee dagen na de stabiele v0.25.1: 115 wijzigingen, waaronder 33 functies en 50 fixes, Mods geschreven in TypeScript die toolaanroepen kunnen onderscheppen, een verkenner voor mislukte tests en een bestandsbrowser met Excel-voorbeelden in de Web Shell. 🔗 bron
  • Jev in Amp — Het Changes-paneel van Amp rangschikt de bestanden van een diff automatisch, met de bestanden die de wijziging verklaren vooraan, veel sneller dan voorheen dankzij het beslismodel Jev van TypeSafe; alfabetische volgorde blijft beschikbaar. 🔗 bron
  • Devin-notities van 9 oktober — Terugblik: een sessie in de slaapstand kan nog maar gedurende 14 dagen worden hervat in plaats van 30, Devin leest het bestand AGENTS.md bij het installeren van een repository, en Devin Ultra wordt toegankelijk voor bedrijven zonder gegevensbewaring (zero data retention), die er eerder geen toegang toe hadden. 🔗 bron
  • Anthropic-sleutels standaard geblokkeerd — De secret scanning van GitHub herkent de servicesleutels en gebruikerssleutels van Anthropic en blokkeert ze standaard via push protection, ook in gratis openbare repositories; er komt een detector voor Cloudsmith bij, en Salesforce wordt partner om Marketing Cloud-tokens in openbare repositories in te trekken. 🔗 bron
  • Metingen van AI Scan — In de openbare preview meet de security overview van GitHub het effect van AI Scan voor pull requests (gegenereerde en opgeloste resultaten, herstelpercentage, gebruik van autofix-suggesties), voor klanten van GitHub Code Security of GitHub Advanced Security. 🔗 bron
  • Beheerde instellingen voor Copilot — Met forceRemoteSettingsRefresh verplichten bedrijfsbeheerders Copilot CLI, VS Code en de GitHub Copilot-app om bij het opstarten het actuele beleid op te halen, waarbij de client de toegang blokkeert als hij dat niet kan bevestigen; via de sleutel sandbox wordt ook een minimale clientversie afgedwongen. 🔗 bron
  • Telemetrie van Copilot — De beheerde instelling telemetry.capture.identity, die standaard is uitgeschakeld, koppelt de activiteit van Copilot aan een gebruiker in OpenTelemetry (GitHub-login, systeemaccount, machinenaam) zonder diens prompts te verzamelen; vijf categorieën voor het vastleggen van inhoud zijn afzonderlijk instelbaar en staan allemaal standaard uit. 🔗 bron
  • Audit van Code Quality — Het handmatig afwijzen en heropenen van resultaten van GitHub Code Quality verschijnt voortaan in het auditlog, met de uitvoerder, het tijdstip, de repository, de regel en het aantal resultaten, op GitHub Team en GitHub Enterprise Cloud. 🔗 bron
  • Ingetrokken Dependabot-waarschuwingen — De webhook dependabot_alert krijgt een actie withdrawn, en de REST API antwoordt met 410 Gone in plaats van 404 voor een ingetrokken waarschuwing, waardoor die te onderscheiden is van een waarschuwing die nooit heeft bestaan. 🔗 bron
  • Anonieme registers voor Dependabot — Met de authenticatiemethode Anonymous kan op organisatieniveau een privéregister worden ingesteld dat zonder inloggegevens bereikbaar is, zoals een interne mirror met vrije leestoegang; wie een fictief token gebruikte, moet het register opnieuw aanmaken. 🔗 bron
  • Factureringsbudgetten van GitHub — De pagina Budgets and alerts brengt alle budgetten samen in één lijst, die filterbaar is op bereik, product, SKU of gebruiker, inclusief budgetten per gebruiker. 🔗 bron
  • De RSSI van Uber en IA-agents — In een interview op claude.com pleit Philip Martin, RSSI van Uber, ervoor om op IA-agents een programma tegen interne dreigingen (insider threat program) toe te passen, en beschrijft hij de samenhang tussen Enterprise Frontier Safeguards en ADR, de open source-tool van Uber; geen cijfers of productaankondiging. 🔗 bron
  • Mistral Large 4 bij visuele verankering — Volgens Mistral behaalt zijn model 42 % op de benchmark voor visuele verankering (visual grounding) Dense 200, waarmee het zelfs toonaangevende gesloten modellen voorblijft, zonder concurrenten of vergelijkende scores te noemen; een demonstratie toont het model bij technische tekeningen. 🔗 bron
  • JJ-1 van JurinAI — Vier beslismodellen met 0,8 tot 9 miljard parameters voor Japanse bedrijfsprocessen: volgens het rapport van de aanbieder (88 813 vragen) behaalt JJ-1-9B 79,20 %, vóór StartLux 9B (78,02 %), Jev 1.13 en Microsoft Decision-1 (76,50 %); gewichten onder CC BY-NC 4.0, zonder commercieel gebruik. 🔗 bron
  • AutoTrust — Twee online demonstraties voor korte video’s en nieuws rangschikken hun aanbevelingen met één beslismodel, zonder training of logs: één keuzevraag voor de hele groep presteert beter dan elke kandidaat afzonderlijk bevragen (AUC 0,931 in 0,42 s tegenover 0,905 in 1,54 s op 200 gevallen); de metingen zijn buiten productie uitgevoerd, waarschuwen de auteurs. 🔗 bron
  • MolmoAct 2 bovenaan bij Datapoint AI — De robotpolicy van Ai2 voert de Datapoint Robot Policy Bench aan, beoordeeld op basis van menselijke voorkeur, met 1 082 Elo-punten uit 21 130 stemmen, vóór OpenVLA-OFT (1 049) en π0.5-DROID (1 033); dit is een tweede onafhankelijke ranglijst na Reality Check op 30 september. 🔗 bron
  • Molmo2Fish — Ai2 vertelt hoe Kai Van Brunt (MIT) Molmo 2 heeft gefinetuned op sonarvideo’s om zalmen te volgen en zijn fouten met een eenvoudige instructie te corrigeren; het prototype presteert ongeveer even goed als een gespecialiseerd systeem, zonder gepubliceerde cijfers, en is niet uitgerold. 🔗 bron
  • Spraakherkenning voor luchtverkeersleiding — NVIDIA publiceert twee skills die een codeagent begeleiden bij het finetunen van Nemotron 3.5 ASR: op een ATCO2-test van twee uur daalt het woordfoutenpercentage van 77,00 % naar 22,46 %, en dat voor algemeen Engels gaat van 3,50 % naar 3,63 %. 🔗 bron
  • Post-training bij Together AI — Een receptenboek onder Apache-2.0, dat zonder aankondiging verscheen, documenteert Together Post Training, waarbij de klant zijn trainingslus op zijn eigen machine schrijft terwijl Together AI de trainer en de sampling uitvoert: recepten voor GRPO, SFT, DPO en multi-LoRA, zonder prijzen of cijfers. 🔗 bron
  • Supabase in Grok Bot — Supabase sluit zich aan bij het partnernetwerk van SpaceXSI: een verzoek in de chat van Grok Bot wordt aan Cursor toevertrouwd, die het op de backend uitvoert via de MCP-server van Supabase; in Cursor-sessies beëindigt slechts ongeveer 2 % van de fouten de sessie, volgens Supabase. 🔗 bron
  • Higgsfield en GPT-6 Astra — In een casestudy van OpenAI meldt Higgsfield AI dat zijn video’s, die vóór GPT-6 Astra beperkt waren tot ongeveer een minuut, nu langer dan 10 minuten duren; volgens zijn CEO helpen de toolaanroepen van het model voor 3D-modellering om lange video’s consistent te houden. Er worden geen kostencijfers gegeven. 🔗 bron

Wat dit betekent

De lancering van Argon laat zien hoe een frontiermodel tegenwoordig wordt verspreid: op de dag van de algemene beschikbaarheid voegen Cursor, Devin, GitHub Copilot en Manus het toe, elk met zijn eigen meting, en die cijfers zijn niet onderling vergelijkbaar. Op CursorBench 4.0 evenaart Argon Opus 5.5 bij gemiddelde inspanning, maar kost het meer per taak en raakt het achter zodra de inspanning wordt opgevoerd; op FrontierCode 1.1, de benchmark van Cognition, ligt het een tiende punt vóór GPT-6.1 Sol en blijft het bijna vijf punten achter op Claude Opus 5.5; GitHub publiceert geen cijfers. De prijs weegt even zwaar als de score: 2 en 10 dollar per miljoen tokens tot en met 30 november, daarna het dubbele. Een team dat zijn model kiest, zal de rekensom in december opnieuw moeten maken.

The X Subscription verandert de positie van Cursor. De editor wordt nu aangeboden in hetzelfde abonnement als Grok en X Premium, met een gedeeld gebruikstegoed en minstens twee keer zoveel gebruik voor programmeerwerk met de modellen van SpaceXSI. Modellen van andere labs, zoals Gemini 4 Argon, dat diezelfde dag beschikbaar kwam in Cursor, blijven toegankelijk, maar alleen vanaf 30 dollar per maand, en worden buiten het tegoed tegen de API-prijs gefactureerd. Voor een nieuwe abonnee stuurt het aanbod dus richting de eigen modellen; voor bestaande klanten verandert er niets zolang SpaceXSI het tijdschema voor de aangekondigde migratie niet heeft vastgesteld.

Cybersecurity loopt als een rode draad door de dag. Google onderbouwt zijn nieuwe generatie beveiligingsmaatregelen met een resultaat: Argon lost de 12 gesimuleerde cyberaanvalscenario’s op, tegenover 5 voor de vorige generatie. XBOW laat op zijn beurt zien wat een model dat voor iedereen toegankelijk is al mogelijk maakt: een volledige exploitketen voor Chrome voor 40 000 dollar aan rekenkosten. De verdediging steunt op realtime monitoring: drie beschermingslagen rond Argon, een classifier in twee stappen bij Anthropic, dat zegt de door distilleerders verzamelde gegevens met 90 tot 99 % te verminderen, en bij GitHub een klein ModernBERT-model dat een LLM-pipeline vervangt, met 86 % kortere analysetijd en meer dan 98 % lagere servicekosten.

Lokale IA krijgt ten slotte concrete tools. Nemotron 3.5 Bolt 74B past in 24 Go dankzij quantisatie naar 2 bits, LFM2.5-24B-A2B activeert slechts 2 miljard parameters per token en claimt 184 tokens/s op een Apple M5 Max, en Llama Windows brengt de installatie van llama.cpp terug tot enkele klikken. Aan de serverkant maakt NVIDIA de code van Run:ai openbaar, zodat zijn partners hun GPU’s zelf kunnen orkestreren, en laat Anthropic met Scion zien wat het tempo van agents betekent voor de tooling: meer dan 30 000 merges per dag in september, tegenover 2 500 in mei, hebben het bedrijf ertoe gebracht git achter zich te laten.


Bronnen